• Welcome to Renault Club - Macedonia. Please login or sign up.
Oct 24, 2021, 02:37 PM

News:

Follow us:


avatar_Аdmin

Општо за гуми

Started by Аdmin, Dec 15, 2020, 03:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Аdmin

Dec 15, 2020, 03:56 PM Last Edit: Dec 15, 2020, 04:01 PM by Аdmin
Toyo tires отвара фабрика во Србија

Познатиот јапонски бренд за гуми [Toyo tires] отвара нова фабрика во соседна Србија, поточно во местото [Инђија] кое е оддалечено околу 50km од главниот град Белград. Оваа вест беше [најавена] уште во јули 2019 година, но официјално денес започна [изградбата] на фабриката откако претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека оваа фабрика има во план да биде најголемиот извозник на гуми. На овој [линк] можете да погледнете како ќе изгледа модерниот комплекс во кој ќе има 560 вработени и линк од видеото од официјалното започнување на изградбата на фабриката за Toyo tires.


https://www.youtube.com/watch?v=i2qkLhJ5Pbo

Аdmin

avatar_Don уште малку може ќе се префрлиме и на Toyo tires.  :)))

Don

Quote from: Аdmin on Dec 15, 2020, 04:14 PMavatar_Don уште малку може ќе се префрлиме и на Toyo tires.  :)))
Ako se pravat vo Srbija togas tesko nas 😉, inace Toyo ne se bas nesto posebni spored testovite na www.tyrereviews.co.uk

Аdmin

Dec 15, 2020, 05:47 PM #3 Last Edit: Dec 15, 2020, 06:04 PM by Аdmin
За наш стандард многу ќе ги возат пошто доста стари коли се возат кај нас. Подобро Toyo од некоја друга ,,кинеска" или no-name, да не знаеш дали гума користеле или PVC.  ???  :)))

Мада да бидам искрен никогаш не ги користел.  :(

Аdmin

Отприлика уште еден месец до менување на зимските гуми со летни.  ;)

Да видиме како правило треба да се менуваат гумите иако поголемиот дел од вулканизерите не ги практикуваат овие начини и алатки при менување за помало оштетување на фелните/бандажите.


https://www.youtube.com/watch?v=XjXmWzOdxzE

Don

Quote from: Аdmin on Feb 08, 2021, 09:37 PMОтприлика уште еден месец до менување на зимските гуми со летни.  ;)

Да видиме како правило треба да се менуваат гумите иако поголемиот дел од вулканизерите не ги практикуваат овие начини и алатки при менување за помало оштетување на фелните/бандажите.


https://www.youtube.com/watch?v=XjXmWzOdxzE
Многу добро видео, не верувам дека овде некој користи вакви алатки.
Најчесто кога менуваме летни со зимски или обратно точно на 15ти Ноември/15ти Март, гужва ненормална, сите се брзаат, се чека со саати итн.
Во еден "премиум" вукланизерски сервис на алуминиумските фелни ставиле обични тегови ама од внатрешната страна а не какви што треба со лепење. После менување на летни со зимски на автопат нешто тропна силно како камче да имало во гумата заглавено. Застанав и гледам на сите тркала од внатрешната страна ставени обични теговите, и на едно задно пластично подкрило имаше дупка.
Секогаш, без исклучок, гумите ми ги пумпаат рандом 2,8/3,2/2,5. Никогаш после вулканизер не биле 2,2 и после тоа мора на бензиска да се регулира притисокот.
Поука: Никогаш не менувај гуми баш на 15ти  ;)  избегни ја гужвата, неколку денови порано е супер, барем да посветат внимение и без брзање да си завршиш работа

Аdmin

Feb 11, 2021, 09:31 AM #6 Last Edit: Feb 11, 2021, 09:38 AM by Аdmin
Quote from: Don on Feb 11, 2021, 09:05 AMСекогаш, без исклучок, гумите ми ги пумпаат рандом 2,8/3,2/2,5. Никогаш после вулканизер не биле 2,2 и после тоа мора на бензиска да се регулира притисокот.
Исто.  :)))
Пред некој ден ми се дупна гума, срце ми се скина на новите ама сега тоа е... отидов на вулканизер и за волја на вистината си ја напумпаа 2,3. Сепак отидов на бензинска да ја проверам, башка имам и пумпа-компресор каде се покажа во ред дека е притисокот. Поентата ми е одам на проверка на бензинска, што е сигурно сигурно.  :)))

Quote from: Don on Feb 11, 2021, 09:05 AMПоука: Никогаш не менувај гуми баш на 15ти  ;)  избегни ја гужвата, неколку денови порано е супер, барем да посветат внимение и без брзање да си завршиш работа
Мој термин да направат за вулканизерите нема да стигнат да сработат како што треба. Кај мене до крај на месец ќе бидат минусни температури, така да можно е после 15 март да ги менам моите гуми. Се надевам до тогаш да паднат цените за Turanza T005.  ;)

Аdmin

Излезе ново видео од популарниот јутубер кој тестира гуми, овој пат тестот е за UHP/UUHP гуми со димензии 225/40/R18... M може тебе повеќе да те интересира ова видео мада Савата не се земени во предвид во овој тест.


https://www.youtube.com/watch?v=176LXZFUucc

🡱 🡳

Similar topics (5)

5

Replies: 14
Views: 761

76

Replies: 21
Views: 651

155

Replies: 0
Views: 360

105

Replies: 0
Views: 416